چطور دندانپزشک خوب پیدا کنم؟ از کجا بفهمم این دندانپزشک کارش خوب است؟ معیارهای انتخاب یک مرکز دندانپزشکی خوب چیست؟ آیا انتخاب مرکز درمانی و دندانپزشک مناسب، بر نتیجه و کیفیت خدمات درمانی که دریافت می‌کنیم تأثیر دارد؟آیا تا به حال با این پرسش‌ها روبرو شده‌اید؟ اگر دوست دارید جواب این سوال‌ها را پیدا کنید، با ما همراه باشید. ما به سراغ دکتر رضا افتخار آشتیانی، مدیر بخش علمی و عضو هیئت مدیره گروه آرمانیستا، رفتیم و از ایشان در مورد نحوه انتخاب دندانپزشک مناسب سوال کردیم. پاسخ ایشان را در ادامه می‌خوانید.

در مورد انتخاب دندانپزشک مناسب، بنده همواره می‌گویم مردم معمولا برای انتخاب پیتزا فروشی خوب کلی جستجو می‌کنند، نظرات و امتیازات پیتزافروشی‌ها را با دقت بررسی و کمتر به قیمت و فاصله مکانی آن توجه می‌کنند و حاضر هستند مسافت طولانی را طی کنند که پیتزا بخورند. ولی متاسفانه در رابطه با دندانپزشکی اینطور نیست، برای انتخاب دندانپزشک می‌گویند کدام نزدیک‌تر است. 

در حالی که عوارضی که یک دندانپزشک نامناسب می‌تواند برای انسان به وجود بیاورد، نسبت به عوارضی که یک پیتزافروشی بد می‌تواند بر سلامتی ما بگذارد بسیار بیشتر است و بنابراین بیماران باید در انتخاب دندانپزشک بسیار دقت کنند.

برای انتخاب دندانپزشک خوب، این شش نکته باید در نظر گرفته شود. 

1. تعیین هدف از دریافت خدمات دندانپزشکی

در سال‌های اخیر، اینترنت و فضای مجازی به میزان زیادی به مردم کمک کرده است تا اطلاعات عمومی ایشان از مراکز درمانی و دندانپزشکان مختلف افزایش یابد؛ ولی باید این نکته را هم در نظر بگیریم که هیچکس از کارهای اشتباهش در فضای مجازی محتوا نمی‌گذارد بلکه همه از کارهای خوبشان پست می‌گذارند. بنابراین اولین مسئله این است که باید ببینیم دنبال چه درمانی هستیم. برخی افراد دنبال درمان زیبایی هستند، بعضی هم دنبال این هستند که دندانی که درد دارد مشکل آن را حل کنند و طبیعتا آن دندانپزشکی که می‌تواند درد را از بین ببرد، ممکن است در کار خودش دندانپزشک خوبی باشد ولی لزوما به درد دندانپزشکی زیبایی یا ایمپلنت نمی‌خورد.

راهنمای انتخاب دندانپزشک مناسب

2. نظافت مرکز درمانی

هنگامی که به مرکز درمانی مورد نظر مراجعه می‌کنید، فضایی که با آن روبرو می‌شوید و می‌بینید خیلی مهم است. یعنی اگر شما مراجعه کنید به جایی که از همان بدو ورود، ورودی آن کثیف است یا افرادی که آن‌جا هستند رعایت نظافت شخصی را نکردند، نباید انتظار دریافت خدمات درمانی با کیفیت داشته باشید. خب طبیعتا یک مرکز دندانپزشکی، جایی هست که با سلامت ما سر و کار دارد و برای همین باید روی این مسئله هم خیلی دقت کرد.

3. اختصاص وقت برای تعیین طرح درمان

مسئله بعدی این است که دندانپزشک برای طرح درمان بیمار چقدر وقت می‌گذارد. آیا مثلا شما می‌توانید به یک دندانپزشک زنگ بزنید و درخواست نوبت برای پر کردن کنید و او هم بگوید اوکی فردا بیا دندانت را پر و ترمیم می‌کنم؟ یا این که دندانپزشک می‌گوید اول بیا من وضعیت دندان‌هایت را بررسی کنم، در صورت نیاز از آن‌ها عکس بگیریم و ببینم اصلا به چه نوع درمانی احتیاج داری. بعد عکس را برای شما توضیح بدهد. این مسئله توضیح دادن هم خیلی مهم است.

4. ارائه توضیحات لازم در مورد طرح درمان و کسب رضایت بیمار

نکته بعدی این است که یک دندانپزشک خوب باید بتواند شما را به درمانی که قصد انجام آن را دارد، راضی کند. به عنوان مثال، درست است که این دندان شما پر کردگی نیاز دارد ولی اینکه کدام پرکردگی بهتر است؟ آیا می‌شود پر کرد یا به روکش و یا عصب کشی نیاز دارد؟ یک دندانپزشک ماهر باید بتواند در مورد این مسائل با بیمار صحبت کرده و میزان ریسک هر درمان را برای او مشخص کند.

5. تمیز و استریل بودن تمامی وسایل مورد استفاده در مطب

مسئله بعدی تمیز بودن نحوه کار دندانپزشک است. در این جا باز هم روی استریل بودن تاکید داریم. بنده چندین بار در جاهای مختلف این مسئله را گفتم الان دندانپزشکی استریل صرفا این نیست که سونوپس و آینه و لیوان بیمار را عوض کنند؛ بلکه حتی توربینی که برای فرد استفاده می‌شود نیز باید برای همان فرد استریل شده باشد. یعنی همه ابزارهای دندانپزشکی که بناست درون دهان بیمار قرار بگیرد، به صورت بسته بندی شده و بهداشتی از داخل دستگاه اتوکلاو بیرون آمده و برای وی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

6. استفاده از تجربه دیگران

یک نکته دیگری هم که می‌تواند در انتخاب دندانپزشک کمک کنند، طبیعتا تبلیغات دهان به دهان است. به این صورت که بیمار می‌تواند از دوستان و اطرافیانش پرس و جو کند که از چه دندانپزشکی راضی بودند ولی این تنها گزینه نیست. دیگه اعتماد شخصی به یک دندانپزشک هست که در برخی مواقع شخصیت‌های بیمار و دندانپزشک به هم نزدیک می‌شوند و یک رابطه خوب شکل می‌گیرد.

معیارهای انتخاب دندانپزشک خوب

نقش بیمه دندانپزشکی انفرادی در انتخاب دندانپزشک خوب

امروزه با پیشرفت علم و تخصصی شدن و گستردگی تمامی رشته‌ها، این امکان وجود ندارد که یک شخص بتواند در چندین رشته مهارت پیدا کند و اطلاعات کاملی از آن‌ها داشته باشد. به عنوان مثال، بنده به عنوان یک دندانپزشک، اگر روزی بخواهم برای ساختن یک ساختمان با یک مهندس ساختمان قرارداد ببندم، به دلیل این‌که اطلاعی از علم ساختمان سازی ندارم، به سراغ وکیل‌های ساختمان می‌روم و آن‌ها را استخدام می‌کنم تا از طرف من با مهندس مورد نظر قرارداد ببندند؛ چرا که آن‌ها با داشتن اطلاعات تخصصی در زمینه ساختمان‌سازی، می‌توانند از حقوق من دفاع کنند.

در مورد انتخاب دندانپزشک نیز همین وضعیت وجود دارد. یعنی شما هر چقدر هم که باهوش و تیزبین باشید، شاید بتوانید یک سری مسائل را در خیلی از مطب‌ها ببینید، ولی این‌که آیا واقعا کار آن دندانپزشک خوب است یا خیر؟ نمی‌توان صددرصد مطمئن شد.

ولی ما در گروه آرمانیستا، این دغدغه را برای بیماران به طور کامل حل کرده‌ایم. در واقع یکی از کارهای اصیلی که در این بیمه دندانپزشکی انفرادی انجام شده این است که ما طبق بررسی‌های انجام شده، دندانپزشک خوب را انتخاب کردیم و آن‌ها را آموزش دادیم. از طرف دیگر، در روند اجرای بیمه دندانپزشکی سرمد، ارائه طرح درمان توسط ما (گروه تخصصی آرمانیستا) انجام می‌شود و دندانپزشک انتخاب شده دیگر نمی‌تواند در طرح درمان دخالت کند که این یکی از مزیت‌های بزرگ بیمه دندانپزشکی انفرادی آرمانیستا محسوب می‌شود. تمام این کارهای سخت را ما انجام می‌دهیم. یعنی دندانپزشک درست را انتخاب می‌کنیم، طرح درمان درست را گروه تخصصی ما تعیین می‌کند و دندانپزشک صرفا عمل کننده است، بنابراین احتمال خطای او خیلی کمتر خواهد بود.